- Правосудна мудровањаУ чланку „Правосудне реформе без резултата” („Политика” 8. 5. 2018. године) г. Бранко Перић (судија Суда БиХ) пише о неуспеху реформи правосуђа у земљама у транзицији, с посебним освртом на БиХ и Републику Српску, с тврдњом да су узроци јавне корупције у самој суштини конституисања и функционисања власти. Колико је мени познато, у већини друштава
- Романијска мудровањаПотреба да пишем и изван стручних тема које су ми специјалност, јавила се 2009. године када сам дошао на идеју да методе техничкихнаука (теорију сличности и мисаони експеримент) примјеним и на неке друштвене феномене. Имао сам дојам да сам пронашао полугу помоћукоје могу подизати „камен“ друштвених феномена и боље сагледавати њихове законитости. Почело је у
ПРИРОДНЕ И ДРУШТВЕНЕ НАУКЕ
Филозови кажу да је човек биће биолошки неопремљен за живот у природи па је стога принуђен да мења материју и трансформише енергију да би опстао у њој. Било које од ово двоје када је урадио, то га је издвојило од осталих врста у природи. Израда примитивних алата од камена па лука и стреле било би њгово почетно мењање материје, а производња ватре трењем дрвета о дрво, почетна трасформација енергије. Обадве ове вештине би се могле сврстати у природне науке. Колико су оне утацале на феномене његове друштвене организације тешко би се могло поуздано тврдити.
Међутим, његова друштвена организација се кретала од хорде, племена, државе, па све више изгледа да ће се насатавити неком заједницом држава попут ЕУ. У мењању његове друштвене организације јавила се потреба и за установљавање неких правила у њој. То су могли радити само они који су задовољавали Теслину констатацију: Да је он један од оних људи који се повремено јављају и убрзавају ток историје. Упитно је да ли и еволуције?
У друштвеним наукама то је Конфучије, који је пре два ипо миленијума дефинисао како треба управљати државом (као породицом) и ко треба њоме владати (онај који својим поступцима и понашњем треба бити узор њеним припадницима). Следећи је Мојсије који је пре два миленијума казао како треба поставити границе држава: До границе језика и религије. Ако пратимо ток наше еволуције скоро да би могли казати да до дана данашњег ставови ове двојице генијалаца нити су схваћени, а ни примењивани. После Мојсија је Исус Христ кроз десет божијих заповести (могло би се казати закона) дефинисао потребно понашање припадника наше врсте. Штета што се то није односило и на колективно понашање народа.
И док су учењења Конфучија и Мојсија занемарена, Христово учење је у својој суштини (заповестима) маргинализовано, а акценат дат на формалности (форми манифестовања учења-религије). Тешко се отети дојму да је то после раскола у Хришћансту изазвало приличне последице по припаднике народа ове религије.
За разлику од ране појаве маргинализованих учења генијалаца из сфере друштвених феномена, на оне који су правили помаке посебно на сегменту трансформација енергија чекало се до око пре два ипо века. Тада је решен проблем трансформације топлотне енергије у механичку и фигуративно казано као да је мрав стекао снагу слона. То је допринело и промени друштвене организације од феудализма ка капитализму. Након Теслине трасформације потенцијалне енергије у електричну (истог вредносног нивоа као механичка енергија) створени су услови за револуционарно олакшање живота припадника наше врсте. Примена идеја генијалаца у природним наукама направила је помаке у свим сегментима друштва. За разлику од идеја оних из сегмента друштвених наука које нису прихваћене па су припадницима наше врсте проузрокована беспотребна страдања кроз непотребне оружане сукобе, који су најизраженији у оној душтвеној форми (капитализму) који је здушно прихватио идеје генијалаца из природних наука.
И док је капитализам проглашен за најбољу, али не и савршену друштвену организацију, он је унутар неких друштвених заједница (народа) који су успели створити друштво владавине право, постигао завидан квалитет живота његових припадника. Скоро да би могли казати, да се цивилизацијски ниво неког друштва, може мерити нивоом изграђености правне државе.
Посебан је случај са припадницима оних народа којима је пре једног века наметнута збалуда колективног власништва-не компатибилна са нашом природом. Она је у некој раној фази развоја наше врсте егзистирала, па је напуштена, а да је била прихватљива у последњим вековима, не би се породице (браћа) делила већ би наставила живети у заједници.
И док и данас неки народи троше огромну друштвену енергију у постизању помака на сегменту владавине права, стиче се дојам да би се то могло решавати знатно једноставније: Доношењем закона којим би се примања оних које за то плаћамо: полицију тужилаштво и судство везало за ниво корупције у друштву. И као што у многим професијама наша индивидуална примања зависе од остварених резултата нашег рада, зашто то по истој аналогији не би применили на наведене професије. Тиме би неприродној „коалицију“ тајкуна и припадника власти (који не задовољавају Конфучијеве принципе) онемогућили успоравање изградње цивилизованог друштва.
Др П. Петровић, Бањалука
ДЕВЕТА ОФАНЗИВА
Шта су све Крајишници осим живих глава спашавали у оних седам офанзива не знам, знам само да их је део у осмој напустио завичај. Њима као да су офанзиве прешле у навику, па су овај пут, углавном њихове потомке, у девету офанзиву-спасавња планете Земље повели градоначелници Приједора и Бањалуке, Павић и Радојичић. Наиме, по доминирајућој теорији планети и прети озбиљна опасност од повећања концентрације угљен диоксида у ваздуху, који углавном настаје сагоревањем фосилних горива. Годишње се у атмосферу избаци преко тридесет милијарди тона тог гаса. Да би зауставили ту „страшну апокалипсу“ грдоначелници су убедили своје суграђане да се одрекну коришћења мазута у градским топланама и пређу на сагоријевање дрвета.
То је у Крајини довело до поскупљења огревног дрвета и пелета и до 30%. Међутим, Краишници склони офанзивама, нису им на том замерили, мада су тим чином они атмосферу поштедели само за минорну количину поменутог гаса. Иако је цена мазута пала за 50 одсто и резервоари топлана су пуни мазутом, цена грејања је остала иста. Док се обично граде еколошке топлане снаге до 5 мегавата и у њима сагорева дрвни отпад, Краишници су у кругу од 50 километара направили екотоплане санге 100 мегавата да би у њима млели балване и сагоревали их. А то што би то дрво могли претворити у пелет и извести га по цени већој од цене пшенице, кога је брига, поготову што је бањалучка топлана приватизована и у 2019. години остварила профит од око три милиона евра. Неће ова власт из Крајине отерати само народ, већ из огољених шума и дивљач, као што ми то рече један ловац.