Декларација

САВЕЗ ПЕНЗИОНЕРА и ПОТОМАКА (МЕЂУГЕНЕРАЦИЈСКИ САВЕЗ)
БАЊА ЛУКА
Број: 01-07/19.
Датум: 26.10.2019.године


Полазећи од чињенице да је актуелни Изборни закон БиХ, наметнут од такозване међународне заједнице прије 25 година, да је током његове примјене уочен низ недостатака који су омогућили велики степен злоупотреба и кршење слободне воље бирача, свјесни да док се Закон и изборни систем не промијене, избори губе смисао, Оснивачка скупштина Савеза пензионера и потомака, одржана дана 26.10.2019,године у Бањој Луци усвојила је:

Д    Е    К    Л    А    Р    А    Ц    И    Ј    У

О пореби промјене Изборног закона БиХ

Промјене се односе на слиједеће:

  1. Уношење одредбе о ванредним или пријевременим изборима, којим би се умногоме унаприједио демократски капацитет Избора, јер би они који добију повјерење и формирају законодавну и извршну власт морали да реализују предизборна обећања. Довољно је 6 (шест) мјесеци да то покажу. Ако то не ураде слиједе пријевремени избори да грађани поново бирају друге представнике. На тај начин би изабрани представници схватили да су промјенљиви, а грађани да нису беспомоћни.
  2. Измјена одредбе која се односи на мандате изабраних представника. Том одредбом треба прописати да мандат припада политичкој организацији, а појединцу само ако је на изборе ишао као независни кандидат. На тај начин би се спријечила политичка корупција, која је у послиједња два изборна циклуса попримила облик епидемије.
  3. Измјена одредбе која се односи на подјелу избора на опште и локалне. Апсурд је да једна овако мала земља са бројем становника мањим од три милиона има изборе сваке друге године, зато треба да се истовремено одржавају општи и локални избори.
  4. Измијенити треба и одредбу о изборним јединицама у Републици Српској, тако да цијела Република буде једна изборна јединица. Оволики број јединица на оавко мали број становника служи за политичку манипулацију. Примјер су земље са вишемилионским бројем становника које представљају једну изборну јединицу.
  5. Одредба о Централној изборној комисији, која се показала као најслабија карика у Изборном систему, у којој сједе страначки људи, који су корумпирани и који преправљају вољу бирача. У тој комисији морају да сједе стручни професионалци који се бирају конкурсом, којима треба прописати драстичне казне за злоупотребе. Исто се односи и на локалне изборне комисије.
  6. Измјене које се односе на кандидатуру функционера у инстиуцијама власти (предсједници Републике, Народне Скупштине, Владе, чланови предсједништва БиХ, министри, директори јавних предузећа и установа), за које такође треба прописати најригорозније санкције за злоупотребе положаја приликом изборне кампање (кориштење аутомобила, хеликоптера и нарочито буџета и јавног новца) између осталог скидање са листа или поништавање кандидатуре.
  7. Увођење електронског гласања којим би се онемогућила злоупотреба гласачких листића и преправљање воље бирача,
  8. Кажњавање куповине гласова бирача које су редовна пракса од стране активиста понајвише странака које чине актуелну власт у вријеме избора и
  9. Кажњавање јавних медијских сервиса уколико не обезбиједе објективан и равноправан третман свих учесника у изборној кампањи.

Позивамо све политичке партије, невладине организације, удружења грађана, међународне институције у Босни и Хецеговини и јавност да подрже ову Декларацију.

Ова Декларација ће јасно показати ко овој несрећној земљи жели прогрес и коначно бољи живот за њене грађене, а ко хоће да и даље буду заробљени и потлачени од саможивих и алавих партијских олигархија и њихових сателита.

Уколико се не промијени изборни закон ми ћемо позвати грађане да бојкотују све наредне изборе.


Предсједавајући Скупштине
Миле Мирковић